Zmieniamy świat wokół Ciebie -
w trosce o zdrowie Twoje i Twoich bliskich

Od początku istnienia firmy stawiamy człowieka i jego zdrowie w centrum naszych wszystkich działań. W obecnej sytuacji - pandemii COVID-19 - zarówno nasza misja jak i powyższe stwierdzenie nabrały jeszcze nowego, większego znaczenia.

Aktualności USP Zdrowie w kontekście COVID-19

Co należy wiedzieć o koronawirusie (wyjaśnienie COVID-19)

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. Wiadomo, że u ludzi kilka koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje chorobę koronawirusa COVID-19.

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ostatnio odkryty koronawirus. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, zatkany nos, katar, ból gardła oraz biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, przechodzi chorobę ciężej i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z innymi chorobami współistniejącymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca lub cukrzyca, częściej przechodzą chorobę ciężej.

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych osób, które są nosicielami. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które pojawiają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół tej osoby. Inni ludzie mogą następnie zarazić się COVID-19 dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie swoich oczu, nosa lub ust. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości co najmniej 2 metrów od innych osób.

Czy CoVID-19 można zarazić się od osoby, która nie ma objawów?
Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalane przez osobę, która kaszle lub kicha. Jednak wiele osób z COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie zauważalne we wczesnych stadiach choroby. Dlatego możliwe jest zarażenie się COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle.

Czy mogę zarazić się COVID-19 poprzez kontakt z kałem osoby chorej?
Ryzyko zarażenia się COVID-19 poprzez kontakt z kałem zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że w niektórych przypadkach wirus może być obecny w kale, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest główną cechą ogniska. Ponieważ istnieje jednak takie ryzyko, jest to kolejny powód do regularnego mycia rąk, również po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Środki ostrożności

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat epidemii COVID-19, dostępnymi na stronach internetowych instytucji takich jak MZ , GIS  czy WHO .

Możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania się COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

 • Regularnie i dokładnie myj ręce wodą z mydłem lub detergentem na bazie alkoholu.
  Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub oczyszczanie ich środkiem na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
 • Zachowaj co najmniej 2 metry odległości od każdej osoby, która kaszle lub kicha.
  Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wprowadzić do swojego układu oddechowego kropelki, w tym z wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zostać zanieczyszczone wirusami. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
 • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną podczas kaszlu lub kichania. W przypadku użycia chusteczki, należy natychmiast ją wyrzucić.
  Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, trudno Ci oddychać? Podejrzewasz, że to koronawirus? Zachowaj spokój i dowiedz się, co zrobić.

Jeśli masz takie objawy, jak:

 • katar,
 • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
 • objawy przeziębieniowe

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Objawy choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) to:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • duszności i kłopoty z oddychaniem,
 • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

Jeśli masz takie objawy, to:

 • zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach;
 • własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien ponadto trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, to lekarz POZ (w ramach teleporady) i stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.

Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji, nie daj się panice. Dbaj o siebie i swoich bliskich.

Generalnie, choroba wywołana zakażeniem COVID-19 jest łagodna, szczególnie u dzieci i młodych dorosłych. Może jednak powodować ciężką chorobę: około 1 na 5 osób, które się zarażą, potrzebuje opieki szpitalnej. Dlatego jest zrozumiałe, że ludzie martwią się, w jaki sposób wybuch epidemii COVID-19 wpłynie na nich i ich bliskich.

Możemy jednak przekierować nasze obawy na działania mające na celu ochronę siebie, naszych bliskich i naszych społeczności. Przede wszystkim, wśród tych działań jest pozostanie w domu, regularne i dokładne mycie rąk oraz dobra higiena dróg oddechowych przy kaszlaniu czy kichaniu.

Wciąż dowiadujemy się, w jaki sposób COVID-2019 wpływa na ludzi. Jednak osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi (takimi jak nadciśnienie, choroby serca, choroby płuc, rak lub cukrzyca) wydają się częściej niż inne przechodzić chorobę ciężej.

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki na niego nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu infekcji bakteryjnej.

WHO nie zaleca samoleczenia jakimikolwiek lekami, w tym antybiotykami, w celu zapobiegania lub leczenia COVID-19. Obecnie prowadzone są jednak próby/testy różnych leków.

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczyłby COVID-2019. Jednak osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów. Osoby z poważnym przebiegiem choroby powinny być hospitalizowane.

Możliwe szczepionki i niektóre leki przechodzą obecnie badania. Są one testowane w ramach badań klinicznych. WHO koordynuje wysiłki na rzecz opracowania szczepionek i leków w celu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest pozostanie w domu, częste mycie rąk, zachowanie higieny podczas kaszlu czy kichania i inne środki ostrożności.

Nie. Wirus, który powoduje COVID-19, i ten, który spowodował epidemię zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 roku, są ze sobą spokrewnione genetycznie, ale choroby, które wywołują, są zupełnie inne.

SARS był bardziej zabójczy, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Od 2003 r. nigdzie na świecie nie było ognisk SARS.

 • Przed dotknięciem maski oczyść ręce płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu lub mydłem i wodą
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma dziur lub nie jest przerwana.
 • Zorientuj się , która strona jest górną stroną (gdzie znajduje się metalowy pasek).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (w zależności od rodzaju maseczki zewnętrzne strony mogą się różnić).
 • Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek (jeśli maseczka go posiada) lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 • Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 • Po użyciu zdejmij maskę i wyrzuć ją; zachowaj ostrożność usuwając elastyczne pętle z tyłu uszu, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 • Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 • Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub wyrzuceniu maski - użyj płynu dezynfekującego na bazie alkoholu lub umyj ręce mydłem i wodą.

„Okres inkubacji” oznacza czas między zakażeniem wirusem a wystąpieniem objawów choroby. Szacunkowo, w większości przypadków okres inkubacji COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Te szacunki zostaną zaktualizowane, gdy dostępnych będzie więcej danych.

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Czasami ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromaderów. Możliwe zwierzęce źródła COVID-19 nie zostały jeszcze potwierdzone.

Aby się chronić, pamiętaj o dobrych praktykach bezpieczeństwa żywności. Obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub podrobami zwierzęcymi ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia żywności nie poddawanej obróbce cieplnej i unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Chociaż w Hongkongu zdarzył się jeden przypadek zarażenia psa, nie ma do tej pory dowodów na to, że pies, kot lub jakiekolwiek zwierzę może przenosić wirusa powodującego COVID-19.

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżywa na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że powierzchnia może zostać zainfekowana, wyczyść ją środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Umyj ręce wodą i mydłem lub oczyść je środkiem na bazie ręce alkoholu. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Obecnie źródło koronawirusa powodującego COVID-19, jest nieznane. Wszystkie dostępne dowody sugerują, że SARS-CoV-2 ma pochodzenie zwierzęce.

Wirus, który powoduje COVID-19, jest przenoszony głównie przez kropelki oddechowe, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi.

Możesz zostać zainfekowany, jeśli jesteś w odległości około 1 metra od osoby, która ma COVID-19, lub przez dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni, a następnie dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami.

Opracowane na podstawie WHO , MZ , GIS . Materiał aktualizowany na bieżąco.